2014 CROWN RC5530-30 3500 LB ELECTRIC FORKLIFT STAND UP ORDER PICKER DOCK STOCKER CUSHION 87/190 3 STAGE MAST STOCK # BF955189-BUF
| Year | 2014 |
| Make | Crown |
| Model | RC-5530-30 |
| Capacity | 3,500 LB |
| Type | Electric Stock Picker |
| Hours | 12,948 KEY HOURS - 3554 DRIVE HOURS |
| Mast | 3 Stage Mast |
| Mast Height (Lowered) | 87" |
| Mast Height (Raised) | 190" |
| Engine / Fuel Type | 36V Electric |
| Attachment | Side Shifter |
| Fork Size | Choice of 42" or 48" forks included, longer forks available at additional cost |
| Cab Enclosure | No |
| Stock # | BF955189-BUF |
| File # | 955189 |
| Additional Info |
Fresh Paint, Fully Serviced, brand new 36v industrial charger available for additional $2150. |
Financing available for all credit types. Click the GREEN FINANCE button at the top for a no obligation quick online credit approval. 100% Tax Deductible. Give it a shot. You have nothing to lose!
Print It
2014 CROWN RC5530-30 3500 LB ELECTRIC FORKLIFT STAND UP ORDER PICKER DOCK STOCKER CUSHION 87/190 3 STAGE MAST STOCK # BF955189-BUF
| Year | 2014 |
| Make | Crown |
| Model | RC-5530-30 |
| Capacity | 3,500 LB |
| Type | Electric Stock Picker |
| Hours | 12,948 KEY HOURS - 3554 DRIVE HOURS |
| Mast | 3 Stage Mast |
| Mast Height (Lowered) | 87" |
| Mast Height (Raised) | 190" |
| Engine / Fuel Type | 36V Electric |
| Attachment | Side Shifter |
| Fork Size | Choice of 42" or 48" forks included, longer forks available at additional cost |
| Cab Enclosure | No |
| Stock # | BF955189-BUF |
| File # | 955189 |
| Additional Info |
Fresh Paint, Fully Serviced, brand new 36v industrial charger available for additional $2150. |
