2016 KALMAR DCG180-12 40000 LB CAPACITY DIESEL FORKLIFT PNEUMATIC 180/216" 2 STAGE MAST SIDE SHIFTING FORK POSITIONER ENCLOSED CAB WITH AC 2596 HOURS STOCK # BF91894429-NTOH
| Year | 2016 |
| Make | Kalmar |
| Model | DCG180-12 |
| Capacity | 40,000 LB (@ 48" Load Center) |
| Type | Air Pneumatic Tire |
| Hours | 2,596 |
| Mast | 2 Stage Mast |
| Mast Height (Lowered) | 180" |
| Mast Height (Raised) | 216" |
| Engine / Fuel Type | Cummins Diesel |
| Attachment | Side Shifter, Independent Fork Positioner |
| Fork Size | 94" |
| Cab Enclosure | Yes, A/C |
| Stock # | BF91894429-NTOH |
| File # | 91894429 |
| Additional Info | Fresh Paint and Fully Serviced, 5 Way Hydraulics, New DEF System |
Financing available for all credit types. Click the GREEN FINANCE button at the top for a no obligation quick online credit approval. 100% Tax Deductible. Give it a shot. You have nothing to lose!
Print It
2016 KALMAR DCG180-12 40000 LB CAPACITY DIESEL FORKLIFT PNEUMATIC 180/216" 2 STAGE MAST SIDE SHIFTING FORK POSITIONER ENCLOSED CAB WITH AC 2596 HOURS STOCK # BF91894429-NTOH
| Year | 2016 |
| Make | Kalmar |
| Model | DCG180-12 |
| Capacity | 40,000 LB (@ 48" Load Center) |
| Type | Air Pneumatic Tire |
| Hours | 2,596 |
| Mast | 2 Stage Mast |
| Mast Height (Lowered) | 180" |
| Mast Height (Raised) | 216" |
| Engine / Fuel Type | Cummins Diesel |
| Attachment | Side Shifter, Independent Fork Positioner |
| Fork Size | 94" |
| Cab Enclosure | Yes, A/C |
| Stock # | BF91894429-NTOH |
| File # | 91894429 |
| Additional Info | Fresh Paint and Fully Serviced, 5 Way Hydraulics, New DEF System |