2019 CATERPILLAR DP50N1 11000 LB DIESEL FORKLIFT PNEUMATIC 94/132" 2 STAGE CLEAR VIEW MAST ENCLOSED CAB DUAL SIDE SHIFTER 1287 HOURS STOCK # BF9358729-BUF
| Year | 2019 |
| Make | Caterpillar |
| Model | DP50N1 |
| Capacity | 11,000 LB |
| Type | Pneumatic Tire |
| Hours | 1,287 |
| Mast | 2 Stage Clear View Mast |
| Mast Height (Lowered) | 94" |
| Mast Height (Raised) | 132" |
| Engine / Fuel Type | Diesel |
| Attachment | Dual side shifters - can work together or independently |
| Fork Size | Choice of 48, 60, 72, or 96" FORKS INCLUDED |
| Cab Enclosure | Yes |
| Stock # | BF9358729-BUF |
| File # | 9358729 |
| Additional Info | FRESH Paint, Fully Serviced, unit is 96" wide when side shifters are closed together |
Financing available for all credit types. Click the GREEN FINANCE button at the top for a no obligation quick online credit approval. 100% Tax Deductible. Give it a shot. You have nothing to lose!
Print It
2019 CATERPILLAR DP50N1 11000 LB DIESEL FORKLIFT PNEUMATIC 94/132" 2 STAGE CLEAR VIEW MAST ENCLOSED CAB DUAL SIDE SHIFTER 1287 HOURS STOCK # BF9358729-BUF
| Year | 2019 |
| Make | Caterpillar |
| Model | DP50N1 |
| Capacity | 11,000 LB |
| Type | Pneumatic Tire |
| Hours | 1,287 |
| Mast | 2 Stage Clear View Mast |
| Mast Height (Lowered) | 94" |
| Mast Height (Raised) | 132" |
| Engine / Fuel Type | Diesel |
| Attachment | Dual side shifters - can work together or independently |
| Fork Size | Choice of 48, 60, 72, or 96" FORKS INCLUDED |
| Cab Enclosure | Yes |
| Stock # | BF9358729-BUF |
| File # | 9358729 |
| Additional Info | FRESH Paint, Fully Serviced, unit is 96" wide when side shifters are closed together |