2021 YALE ERP040VTN36TE094 4000 LB 94/216 3 STAGE MAST SIDE SHIFTER ELECTRIC FORKLIFT CUSHION LOW HOURS STOCK # BF998249-BUF
| Year | 2021 |
| Make | Yale |
| Model | ERP040VTN36TE094 |
| Capacity | 4,000 LB |
| Type | Indoor/Outdoor Pneumatic Tires |
| Hours | 5 UNITS UNDER 925 HOURS |
| Mast | 3 Stage Mast |
| Mast Height (Lowered) | 94" |
| Mast Height (Raised) | 216" |
| Engine / Fuel Type | 36v Electric |
| Attachment | Side Shifter |
| Fork Size | Choice of 42" or 48" included longer forks available at additional cost |
| Cab Enclosure | No |
| Stock # | BF9178859-BUF |
| File # | 9178859 |
| Additional Info | Fresh Paint & Service, new charger additional $2150 |
Financing available for all credit types. Click the GREEN FINANCE button at the top for a no obligation quick online credit approval. 100% Tax Deductible. Give it a shot. You have nothing to lose!
Print It
2021 YALE ERP040VTN36TE094 4000 LB 94/216 3 STAGE MAST SIDE SHIFTER ELECTRIC FORKLIFT CUSHION LOW HOURS STOCK # BF998249-BUF
| Year | 2021 |
| Make | Yale |
| Model | ERP040VTN36TE094 |
| Capacity | 4,000 LB |
| Type | Indoor/Outdoor Pneumatic Tires |
| Hours | 5 UNITS UNDER 925 HOURS |
| Mast | 3 Stage Mast |
| Mast Height (Lowered) | 94" |
| Mast Height (Raised) | 216" |
| Engine / Fuel Type | 36v Electric |
| Attachment | Side Shifter |
| Fork Size | Choice of 42" or 48" included longer forks available at additional cost |
| Cab Enclosure | No |
| Stock # | BF9178859-BUF |
| File # | 9178859 |
| Additional Info | Fresh Paint & Service, new charger additional $2150 |